Leśnicy szkolili przewodników w Bieszczadach

W czwartek 25 lutego w Hoczwi odbyło się szkolenie dla przewodników beskidzkich i przedstawicieli branży hotelarskiej z terenu Bieszczadów, zorganizowane przez leśników z nadleśnictw szczególnie atrakcyjnych dla turystyki. W spotkaniu wzięło udział 50 osób.

W kolejnych prezentacjach znalazły się zaproszenia do korzystania z leśnej infrastruktury turystycznej oraz leśnych atrakcji krajoznawczych. Paweł Dec z Nadleśnictwa Bircza zapraszał do LKP „Lasy Birczańskie”, Barbara Kułak pokazała możliwości tkwiące w atrakcjach Nadleśnictwa Rymanów położonego w Beskidzie Niskim, zaś Jan Kułak oczarował wirtualnym spacerem po leśnych zakątkach Beskidzie Niskiego.
Prezentacje z terenu LKP „Lasy Bieszczadzkie” przedstawili: Ewa Wydrzyńska-Scelina (N. Baligród), Marta Ziemniewicz (N. Lutowiska) i Ewelina Baran (N. Stuposiany). Z kolei Bogdan Augustyn przybliżył historię leśnictwa na terenie Bieszczadów ze szczególnym uwzględnieniem dziejów państwowego Nadleśnictwa Brzegi Dolne, które działało już w strukturze leśnictwa krajowego w autonomicznej Galicji. Równie pouczające było wystąpienie Marcina Sceliny na temat aspektów ochrony przyrody w lasach, rozwiewające wiele wątpliwości czy mitów, funkcjonujących na obszarze karpackiej części regionu również wśród braci przewodnickiej.

Ze strony leśników padła też propozycja systemowych szkoleń zakończonych uzyskiwaniem certyfikatu „przewoźnika leśnego”. Spotkała się ona z bardzo żywym przyjęciem ze strony uczestników szkolenia. W ankiecie, która wieńczyła spotkanie wszyscy aprobowali ten pomysł, jako doskonały sposób na zdobycie rzetelnej wiedzy o lesie przez ludzi, którzy ze swoim przekazem w ciągu całego sezonu trafiają do setek tysięcy odwiedzających region turystów.

  • Opinie wyrażone przez brać przewodnicką traktujemy jako wskazówkę do dalszych działań – deklarował Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko, główny organizator szkolenia i jednocześnie przewodnik beskidzki. – Zainteresowanie, jakie towarzyszyło prezentacjom, samego mnie zaskoczyło, bo przecież mówiliśmy do ludzi, którzy niemal wszystko o Bieszczadach wiedzą. Jestem przekonany, że po tym spotkaniu zupełnie inaczej popatrzą na las karpacki a przekazane im materiały informacyjne i promocyjne będą znakomitą inwestycją w promocję leśnictwa.
    Zadeklarowano kontynuację cyklu leśnych szkoleń dla przewodników jesienią, ale już w bezpośrednim kontakcie z lasem.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Marcin Scelina (Nadl. Baligród)

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...