Naród znikąd

Ukazało się polskie wydanie pracy Paula Roberta Magocsi’ego pt. Naród znikąd. Ilustrowana historia Rusinów Karpackich. Książka prezentuje główne wiadomości na temat historii Rusinów Karpackich z uwzględnieniem całego obszaru zamieszkałego przez ten etnos. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera mapy wraz z ich omówieniem.

„Jestem znikąd” to stwierdzenie Andy’ego Warhola, artysty i reżysera, jednej z najbardziej znanych osobistości w Ameryce drugiej połowy XX wieku. Prowadził on swoistą grę z publicznością amerykańską, oczarowaną ostentacyjnym stylem życia sław. Częścią tej gry z banalną, powierzchowną popkulturą było mówienie tego, co ludzie chcieli usłyszeć, bez względu na prawdziwość wypowiadanych słów. Szczycąc się tym, że jest tylko beznamiętnym obserwatorem, i powtarzając, że chce być maszyną, Andy przedstawiał siebie jako osobę „znikąd”. Dopiero po jego śmierci w 1987 r. powoli zaczęto sobie uświadamiać, że Andy Warhol nie był „znikąd”. W rzeczywistości był „skądś”, miał rodziców, starsze rodzeństwo, rodzinę, która zaszczepiła w nim świadomość, a nawet miłość do kultury przodków.

Owo „gdzieś” to właśnie Ruś Karpacka.”

Wydania popularnej historii Rusinów Karpackich w języku polskim podjęło się Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach w 2012 r. Publikacją wersji polskiej wydawnictwo Walerego Padiaka z Użhorodu finalizuje prace nad mega-projektem „Naród znikąd”, który trwał dziesięć lat. W tym czasie ilustrowana historia Rusinów Karpackich była wydana w dziesięciu językach, a mianowicie: po angielsku (2006), ukraińsku (2006), rusińsku (2007), rumuńsku (2007), słowacku (2007), chorwacku (2009), wojwodińsko-rusińsku (2009), czesku (2014) i węgiersku (2014).

Paul Robert Magocsi
Naród znikąd. Ilustrowana historia Rusinów karpackich

120 stron formatu B5 (24,5 x 17 cm) w kolorze na papierze kredowym, 177 ilustracji, 7 mapek, oprawa twarda. Tytuł oryginału: The People from nowhere, tłum. Elżbieta Tkacz
Wydawnictwo Walerija Padiaka, wyd. I, Użhorod 2015

ISBN: 978-966-387-093-9

Cena: 35,00 PLN

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...