Bieszczadzkie Niebo. Nowa oferta turystyczna.

Pod takim tytułem w budynku Urzędu Gminy w Lutowiskach – Kino „Otryt”, w dniach 12 – 13 grudnia 2013 r. odbędzie się konferencja na temat bieszczadzkiego nieba.
Bieszczady to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie występuje prawdziwie ciemne niebo, zupełnie wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Jednak ciemne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony. Fakt ten dostrzegły lokalne władze, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii, którzy na drodze porozumienia w marcu br. powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

Park gwiezdnego nieba jest to obszar terenu objęty ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem wyjątkowego środowiska naturalnego jakim jest nocna ciemność. Takie obszary są odpowiednikiem rezerwatów chroniących wyjątkowo cenne przyrodniczo miejsca. Spełniają funkcje ochronne najciemniejszych zakątków naszej planety, gdzie środowisko nocne nie jest zaburzone przez sztuczne światło. Obszary takie, jak w przypadku klasycznych rezerwatów przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne.
Inicjatywa ta, to nie tylko sposób na ochronę bieszczadzkiego nieba lecz także sposób na urozmaicenie oferty turystycznej Bieszczadów poprzez poszerzenie oferty pobytowej o warsztaty, pokazy i obserwacje astronomiczne. To również szansa na wydłużenie sezonu turystycznego od jesieni do wiosny, kiedy to noce są dłuższe i pozwalają na lepsze obserwowanie nieba niż latem.

Konferencja ma na celu podsumowanie pierwszego roku działalności Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” oraz zainicjowanie dyskusji na temat przyszłości projektu. Poprzez zaproszenie do wygłoszenia prelekcji specjalistów z dziedziny astronomii organizatorzy chcą pokazać, że ta nieco zapomniana nauka jest niezwykle interesująca i nam wszystkim bardzo bliska.

Jakub Doliwa
Koordynator projektu

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...