Cerkiew w Moczarach

Ciekawą greckokatolicką cerkiew Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja znajdziemy w wiosce Moczary. Nie jest to miejscowość popularna wśród turystów i położona trochę poza utartymi trasami, ale warto tu zajechać by zobaczyć ten drewniany zabytek. Cerkiew jest trójdzielna, wybudowana w technice zrębowej, na planie krzyża łacińskiego. Z zewnątrz oszalowana jest poziomymi deskami. Niestety dach obecnie kryje blacha, tylko daszki okapowe przykryte są gontem.

Świątynię wybudowano w 1919 lub 1903 roku, gdyż źródła są rozbieżne. Wiadomo natomiast, że stanęła ona w miejscu swojej poprzedniczki w 1754 roku. Wewnątrz nie zachowało się oryginalne wyposażenie, gdyż po II wojnie światowej losy cerkwi nie były zbyt ciekawe. Moczary znalazły się wtedy w granicach ZSRR i dopiero w 1951 roku wróciły do Polski. Opuszczona wtedy świątynia niszczała i była rozkradana, przez jakiś czas pełniła też funkcję magazynu.

Jej los odmieniło dopiero przejęcie jej przez kościół rzymskokatolicki. Miało to miejsce dopiero w 1991 roku i już rok później przeprowadzono tu remont. Dziś służy wiernym jako rzymskokatolicki kościół filialny pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP parafii w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych.

GPS: 49.38385, 22.67213

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...