Upamiętniono bieszczadzkich kurierów

W sobotę 28 kwietnia obok leśniczówki w Maniowie (Nadleśnictwo Komańcza) odsłonięto obelisk upamiętniający działalność kurierską na terenie Bieszczadów w latach II wojny światowej, kiedy to wielu Polaków przemierzało góry, by dotrzeć przez Węgry do tworzących się na Zachodzie polskich sił zbrojnych. W operacji ich przeprowadzania brała udział z narażeniem życia miejscowa ludność, w tym wielu leśników. Działała tu regularnie trasa kurierska o kryptonimie „Las”, prowadzona przez konspiratorów ZWZ-AK. W trakcie uroczystości przypomniano te mało znane epizody z historii Bieszczadów.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Józef Błażowski, który zgromadziwszy wokół siebie grono aktywnych osób i instytucji, doprowadził do ustawienia tablic informacyjnych i obelisków w Czaszynie na tzw. „Górze Łukanusa” i przy leśniczówce w Maniowie, upamiętniających zdarzenia z okresu wojny.

– We wszystkich naszych działaniach spotykaliśmy się z pomocą ze strony leśników – mówił Józef Błażowski podczas imprezy. – Bez ich zaangażowania niezwykle trudno byłoby zrealizować cały plan.

Tego dnia odbył się również I Rajd Szlakiem Kurierów Beskidzkich ZWZ-AK. Jego trasę przemierzyło ponad 100 osób, które późnym popołudniem dotarły do Maniowa. Uroczystość zakończenia rajdu poprowadziła hm Krystyna Chowaniec, komendant Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, która wraz harcerzami mocno zaangażowała się w organizację całego przedsięwzięcia. W akcie odsłonięcia tablicy na obelisku wzięli udział przedstawiciele władz powiatu sanockiego oraz gmin Komańcza i Zagórz.

– Dla nas bardzo istotne jest, że przywrócono pamięć o ludziach, ale także o dziejach lasu i leśnictwa w Bieszczadach – zaznaczał Piotr Łański, nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza. – Przypomniano przecież o działalności miejscowych leśników, którzy byli nie do zastąpienia jako przewodnicy w tym niezwykle trudnym terenie.

Obelisk ustawiony przy leśnym parkingu w Maniowie stał się jednym z elementów międzynarodowej ścieżki edukacyjnej „Udava- Solinka”, wykonanej przed kilku laty przez leśników polskich i słowackich.

Organizatorzy imprezy: Gmina Zagórz, Gmina Komańcza, Nadleśnictwo Komańcza, Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” w Sanoku, Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej oraz Józef Błażowski, jako inicjator rajdu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...