Za górą – historia cerkwi w Łopience

W dniu 18 czerwca br. o godz. 18 w Galerii Przy Pętli Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbędzie się wernisaż wystawy „Za górą – historia cerkwi w Łopience”.

„Jest to nowa edycja pokazywanej wcześniej wystawy „Za górą” uzupełniona o nowo odnalezione unikalne zdjęcia archiwalne, a także o wydarzenia z najświeższej historii Łopienki. Wystawa opowiada o ostatnich 90 latach istnienia Łopienki. O miejscu szczególnym będącym największym bieszczadzkim greckokatolickim sanktuarium Maryjnym.

O historii tragicznej niosącej zniszczenie i śmierć, i o historii pozytywnej: o wysiłkach i trudach odbudowy cerkwi, o ewenemencie przywrócenia do życia  zniszczonej świątyni o miejscu dotkniętym palcem Boga, gdzie miłość odniosła zwycięstwo nad obojętnością i nienawiścią. Chociaż na fotografiach dominuje cerkiew p.w. św. Paraskewi to jest to także historia ludzi, tych którzy tu mieszkali kiedyś i tych wszystkich, którzy ratując cerkiew pozostawili tutaj cząstkę samego siebie . I jak każda historia nie kończy się w tym miejscu ale będzie miała swój dalszy ciąg w którym każdy może dopisać kolejny rozdział.” Towarzystwo KarpackiePodczas wernisażu wystąpi ciśniański Chór Alter Ego. Wystawa potrwa do 10 sierpnia br.

Autorzy wystawy:

projekt graficzny: Agnieszka Bernadzka, Ireneusz Marciszuk, Monika Rzepiejewska
skład komputerowy : Dariusz Dąbrowski, Ireneusz Marciszuk
tekst: Zbigniew Kaszuba
korekta edytorska: Piotr Kieraciński
zdjęcia: Archiwum Państwowe w Przemyślu, archiwum BDZ w Rzeszowie, archiwum NID, Narodowe Archiwum Cyfrowe, F. Adamczyk, J. Bartha, J. Borejszo, R. Brykowski, A. Bykowska, A. Ciołkowska, J. Falkowski, F. Kanclerz, Z. Kaszuba, A. Krencik, G. Muszyński, J. Natkański, J. Nawrot, M. Papinczak, T. Sybidło, J. Tur, M. Węgrzyn, ze zbiorów: Olgierda Łotoczki, Pawła Kusala, Marii Papinczak
wydruk plansz: Studio Fotograficzne Art Foto Robert Bogudziński

Julia Kubica
Dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...