Cerkiew w Hoszowie

Greckokatolicką cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie znajdziemy przy wschodniej części tak zwanej Pętli Bieszczadzkiej. Leży ona też przy Bieszczadzkim Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkiew jest dosyć „młoda”, gdyż wybudowano ją dopiero w latach 1939–48, przy czym do wybuchu II wojny światowej zdążono postawić tylko budynek w stanie surowym i świątynię ukończono dopiero po zakończeniu działań wojennych.

Świątynia stanęła w miejscu swojej poprzedniczki z XVIII wieku, która posłużyła też jako budulec nowej świątyni. Dosyć krótko była używana przez grekokatolików, gdyż szybko zostali oni wysiedleni z terenów Bieszczadów. Opustoszałą budowlę wykorzystywano jako stajnię dla owiec przez co została poważnie zniszczona i zaniedbana. W czasach PRLu cerkiew zagrała też w filmie Wilcze echa.

Kościół rzymskokatolicki przejął cerkiew w 1971 roku i przekształcił ją w świątynię katolicką. Dziś pełni funkcję kościoła filialnego pw. bł. Bronisławy parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych. Jest to konstrukcja zrębowa, trójdzielna na planie krzyża greckiego. Dach pierwotnie był gontowy, jednak obecnie pokrywa blacha. Niestety nie zachowało się oryginalne wnętrze i wyposażenie cerkwi.

GPS: 49.39094, 22.64024

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...