Festiwal Bieg Rzeźnika

Zapraszamy na Festiwal Bieg Rzeźnika – Biegowe święto biegowe w Bieszczadach!

Już 19 czerwca w Bieszczadach rozpoczyna się Festiwal Biegu Rzeźnika – prawdziwe biegowe święto. Jak co roku do Cisnej przyjadą biegacze z całymi rodzinami, bowiem Festiwal to nie tylko flagowy – blisko 80 kilometrowy – Bieg Rzeźnika, ale także szereg biegów na różnych dystansach, targi sprzętu sportowego, atrakcje i biegi dla dzieci oraz przede wszystkim spotkanie dla wszystkich miłośników biegania.

Już po raz szesnasty bieszczadzkie szlaki opanują biegacze. Organizatorzy przygotowali w sumie 8 biegów, na dystansach od 11 do 148 km oraz coś dla młodych adeptów biegania – seria biegów o wdzięcznej nazwie Rzeźniczątko – dla dzieci w każdym wieku.

Największe emocje budzi oczywiście legendarny już Bieg Rzeźnika. 80 km po wymagającej trasie jest prawdziwym wyzwaniem i testem nie tylko sprawności fizycznej, ale i charakteru. Bieg jest unikalny ponieważ startują w nim wyłącznie dwuosobowe drużyny, które w tym samym składzie muszą przebyć całą trasę bez względu na okoliczności.

Wymóg biegania parami ma swoją genezę w chęci dbania o bezpieczeństwo, jednak z biegiem czasu na stałe, w sposób nierozłączny wpisał się w formułę Biegu Rzeźnika. Okazało się bowiem, że po pierwsze, ukończenie biegu jednocześnie przez dwie osoby jest zadaniem o wiele trudniejszym niż dokonanie tego w pojedynkę, a po drugie, taka formuła wymusza i krzewi ideę współpracy zespołowej, uczy odpowiedzialności zarówno za siebie jak i za partnera z drużyny. Nikt nie może pokonywać trasy w pojedynkę. Zawodnicy z jed¬nej drużyny nie mogą się oddalać od siebie na trasie biegu. Powstanie odległości między zawodnikami większej niż 100m lub pojawienie się na punkcie kontrolnym w pojedynkę skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją drużyny.

W 2019 roku Festiwal otworzy bieg Rzeźnik SKY. To prawdziwa rzeź w Bieszczadach, uczestnicy będą się ścigać na 50 km trasie z ponad trzema tysiącami metrów przewyższenia. Na profilu biegu ciężko dopatrzeć się płaskich odcinków, zawodnicy będą musieli się za to zmierzyć z 6 szczytami gwarantującymi ostre podejścia i nie mniej wymagające zbiegi. Do tej rywalizacji zaproszona została cała polska czołówka biegaczy górskich, co gwarantuje wysoki poziom rywalizacji.

Na prawdziwych amatorów biegów ultra, czyli z dystansem ponad 50 km, czeka Bieg Rzeźnika Ultra. Do wyboru są dwie trasy 105 i 150 km. Żeby uświadomić sobie skalę trudności wystarczy powiedzieć, że limit czasu na pokonanie tego biegu to 26 godzin, czyli można biec całą dobę bez przerwy.

Dla biegaczy o nieco krótszym stażu biegowym – a pierwotnie dla obsługi, która przyjeżdżała w Bieszczady, ale nie mogła wystartować w samym Biegu Rzeźnika – przygotowany jest 30 kilometrowy Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika. Biegaczy na start dowozi Bieszczadzka Kolejka Leśna, co samo w sobie jest wspaniałym przeżyciem. Dodatkowo odbędzie się Nocny Rzeźniczek, czyli bieg na tej samej trasie, tylko że w nocy.

W 2019 roku odbędzie się również bardzo dobrze przez przyjęty 11 kilometrowy bieg na Jeleni Skok. Czyli bieg dla wszystkich – dla jednych pierwszy bieg w ogóle, dla innych rozbieganie po Rzeźniku Ultra, lub możliwość do pobiegania w czasie Festiwalu w ogóle – tu ukłon i podziękowanie w stronę wolontariuszy.

Ostatniego dnia Festiwalu, o nie wiadomo jeszcze której godzinie i nie wiadomo skąd wystartuje trzecia tajemniczy Rzeźnik Enigma. Uczestnicy tego biegu: trasy nie znają, miejsca i godziny startu nie znają, dystansu… również nie znają! Uczestnicy mogą się spodziewać wielu atrakcji niebiegowych, organizatorzy zapewniają, że mamą w odwodzie wystarczająco dużo niespodzianek i nikomu po drodze nie będzie się nudzić.

V Festiwal Biegu Rzeźnika to także muzyczna uczta! W sobotę 22 czerwca od godziny 16:00 startuje seria koncertów na scena na Orliku w Cisnej. Zagrają: – Dżentelmenels – IKSY – BENIAMIN i RR.
 Dżentelmenels to wybuchowa mieszanka rapu, reggae, ska, rocka i funky. Poza wyjątkowym stylem wyróżnia ich energia na koncertach i tworzenie widowiska wspólnie z publiką, która – bez względu na wszystko – daje się porwać charyzmie i pozytywnym wibracjom płynącym ze sceny.
 IKSY Pięć różnych osobowości wyjętych z punku, Indie rocka i muzyki klasycznej po to, żeby razem tworzyć muzyczną mieszankę różnorodności, utożsamiając się tym samym z croosoverem i quasi-popem.
 BENIAMIN i RR Zjawiskowy, elektryzujący wokalista i autor tekstów – Beniamin Sobaniec wraz z zespołem RR to poruszający się w klimatach ROCK i BLUES kolektyw uzdolnionych artystów tworzący kompletną całość na scenie.

Tradycyjnie bazą imprezy będzie Cisna. Centrum Festiwalu będzie miejscowy Orlik, gdzie zlokalizowane zostanie biuro zawodów, odbędą się targi EXPO, koncerty oraz start i meta większości biegów, a także całe zaplecze logistyczne.

KALENDARZ BIEGÓW
• 20 CZERWCA 2019 – RZEŹNIK SKY
• 20 CZERWCA 2019 – BIEG RZEŹNIKA ULTRA
• 21 CZERWCA 2019 – BIEG RZEŹNIKA
• 21 CZERWCA 2019 – NOCNY RZEŹNICZEK
• 22 CZERWCA 2019 – RZEŹNICZEK
• 22 CZERWCA 2019 – RZEŹNICZĄTKO (BIEGI DLA DZIECI)
• 22 CZERWCA 2019 – DYCHA NA JELENI SKOK
• 23 CZERWCA 2019 – RZEŹNIK ENIGMA
• 23 CZERWCA 2019 – BIEGI DLA DZIECI

Żaneta Kalbrun

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...