Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej odebrała statuetkę Leśnej Instytucji Roku 2010

Podczas XIII posiedzenia Kapituły „Przeglądu Leśniczego”, które odbyło się 28 grudnia w Poznaniu, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej otrzymała przyznany jej rok wcześniej tytuł i statuetkę Leśnej Instytucji Roku 2010. Z rąk Władysława Kusiaka, redaktora naczelnego i szefa kapituły, odebrał ją prezes fundacji Stanisław Wermiński.
Wyróżnienie dla BKL to docenienie wielkiej pracy społecznej, która przyczyniła się do odrodzenia przewozów pasażerskich na zlikwidowanej trasie towarowej oraz stworzenia bardzo widocznego i trwałego elementu propagującego leśną tradycję i kulturę w Karpatach. W 1994 roku, po likwidacji Ośrodka Transportu Leśnego, kolejkę postawiono również w stan likwidacji, zawieszając wszelką jej działalność. Społeczny zapał sprawił jednak, że w 1996 r. utworzono Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która na bazie mienia i sprzętu przekazanego przez Lasy Państwowe, zaczęła turystyczną działalność przewozową. Pierwszy pociąg wyruszył w trasę 4 lipca 1997 r. W 2011 roku fundacja świętowała 15-lecie swego istnienia.

  • To był dobry rok dla naszej działalności; udało się przewieźć rekordową liczbę, ponad 72 tysiące pasażerów – mówi prezes Stanisław Wermiński. – Zrealizowaliśmy też wszystkie plany dotyczące remontów obiektów stacyjnych i torowisk, a dodatkowo udało się też zakupić i wyremontować parowóz KP-4, który dał naszej kolejce przydomek „Bieszczadzkiej ciuchci”. Po załatwieniu formalnych spraw będzie on drugim, po jeżdżącym już parowoziku „Las”, w dyspozycji fundacji. Od wiosny czynne też będzie muzeum, prezentujące eksponaty z ponad stuletniej historii ciuchci. Sporo było również w minionym roku dobrej promocji kolejki, w czym na pewno pomógł nam tytuł Leśnej Instytucji Roku 2010 i statuetka „Przeglądu Leśniczego”. Sama statuetka będzie stała w widocznym miejscu, przy kasie, gdzie pasażerowie kupować będą bilety. Mamy też niespodziankę dla miłośników Bieszczadów; w drugiej połowie stycznia planujemy zimowe kursy ciuchcią i wierzymy, że chętnych nie zabraknie. W trakcie ostatniego posiedzenia Kapituły „Przeglądu Leśniczego” wybrano leśnika roku 2011, którym został leśniczy Zbigniew Pajewski z RDLP w Szczecinie, zaś leśną instytucją roku 2011, zostało wybrane Leśne Studio Filmowe działające przez Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym LP w Bedoniu. Pracujący tam filmowcy byli wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych festiwalach filmów przyrodniczych, zaś ostatnio realizowali m.in. filmy o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej oraz „Leśny przewodnik po Bieszczadach”.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
zdjęcia: Władysław Kusiak

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...