Greckokatolicka cerkiew w Jałowem

Jałowe, to niewielka bieszczadzka miejscowość w gminie Ustrzyki Dolne. Warto tu zajechać, bu zobaczyć drewnianą, greckokatolicką cerkiew św. Mikołaja. Świątynię zbudowano w 1903 roku i zastąpiła ona swoją poprzedniczkę z 1812 roku. Cerkiew jest świątynią trójdzielną o konstrukcji zrębowej. Z zewnątrz oszalowano ją gontem, a dach wieńczą trzy wieżyczki.

Jeżeli uda nam się trafić, że cerkiew będzie otwarta, to zobaczymy oryginalny ołtarz główny i dwa boczne datowane na 1903 rok. Niestety ikony są już dziełem współczesnym. Koło cerkwi warto też zwrócić uwagę na kilka starych nagrobków. pochodzą one z początku XX wieku i zsotały pieknie odrestaurowane w 1993 roku przez stowarzyszenie Magurycz.

Cerkiew po II wojnie światowej i Akcji Wisła, stała opuszczona i nie była używana. W tym niszczała i rozkradziono część wyposażenia. Dopiero w 1951 cerkiew zaczęli wykorzystywać nowi osadnicy z sokalszczyzny jako kościół katolicki. W 1969 obiekt wpisano na listę zabytków. Kościół rzymskokatolicki oficjalnie cerkiew przeją dopiero w 1971 roku. Niedawno w latach 2013-2014 świątynia przeszła gruntowny remont.

GPS: 49.40544, 22.65264

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...