Spódnica ze wszystkich kwiatów świata

W Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej w sobotę 11 października o godz. 19 odbędzie się spektakl inspirowany twórczością romskiej poetki Papuszy – „Spódnica ze wszystkich kwiatów świata” „Romski kontekst kulturowy jest częścią historii, drugi jej filar stanowi historia kobiety w różnych etapach życia, kobiety w procesie zmiany, tej już na zawsze minionej, obecnej oraz przyszłej. Opowieść o kobiecie łączy w sobie bajkę i marzenie, z konkretem codziennej pracy, natury i kultury”.

Autorka spektaklu mówi o nim tak: „Ujęły mnie te słowa z wiersza Papuszy: Panie, gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata, słowa kobiety wołającej ku minionemu czasowi. Kultura romska, która zawsze wydawała mi się tak bardzo odmienna, daleka, nieczytelna, w jednej chwili stała mi się bliska. Ludzkie doświadczenia bowiem: miłość, tęsknota, ból, samotność – są uniwersalne. Projekt jest próbą opowiedzenia o tym moim odkryciu, o tym spotkaniu, językiem opowieści, tańca, teatru. Mam nadzieję, że efektem będzie przybliżenie ku sobie tych dwóch światów: polskiego i romskiego.”„

Reżyseria: Joanna Sarnecka, Występują: Maria Wysota, Jadwiga Drużycka i Joanna Sarnecka. Muzyka i dźwięki Maciej Harna. Projekt „Spódnica ze wszystkich kwiatów świata – romski świat w opowieściach” realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło: Uniwersytet Powszechny w Teremiskach)

WSTĘP WOLNY

Julia Kubica
Dyrektor GCKiE w Cisnej

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...