Wkrótce „wymiana pieniędzy” w Lutowiskach

W piątek 25 października w Lutowiskach odbędzie się uroczysta prezentacja monet z wizerunkiem żubra, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w serii „Zwierzęta świata”. Miedzioniklowa dwuzłotówka ukaże się w nakładzie miliona sztuk, zaś srebrną kolekcjonerską dwudziestozłotówkę wybito w ilości 35 tys. sztuk. Promocja monet jest kolejnym elementem obchodzonego właśnie Karpackiego Roku Żubra.

  • Misją Narodowego Banku Polskiego jest również rozwijanie zainteresowań narodową kulturą, przyrodą, nauką i tradycją, w co doskonale wpisuje się jedna z emitowanych serii przedstawiających gatunki chronione – mówi Leokadia Wanatowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie. – To bardzo ważne, że właśnie żubr, jako symbol ochrony przyrody i symbol polskiego sukcesu w przywróceniu tego gatunku ludzkości, znalazł się na naszych monetach w trakcie obchodów Karpackiego Roku Żubra, dzięki czemu możemy, jako Narodowy Bank Polski, być promotorem pozytywnych zjawisk, jakie zachodzą w naszym otoczeniu, właśnie na obszarze Podkarpacia.

W trakcie imprezy przewidziano wizytę uczestników w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem. Wśród atrakcji będzie też „wymiana pieniędzy” zorganizowana przez Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie – każdy z uczestników będzie mógł wymienić dwuzłotówki obiegowe na te z żubrem w ilości bez ograniczeń. Spotkanie jest jednym z elementów kalendarza Karpackiego Roku Żubra obchodzonego z inicjatywy działającej w Lutowiskach Kapituły Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Zimą zorganizowano narciarski bieg „Tropem żubra”, wiosną odbyła się „Majówka z żubrami”, latem „Dzień żubra w Lutowiskach”, konferencja naukowa poświęcona żubrom oraz wystawa filatelistyczna „50 lat żubrów w Bieszczadach”. Własne imprezy w tym cyklu organizowały też różne instytucje, m.in. Technikum Leśne w Lesku.

  • Cykl wydarzeń związanych z Karpackim Rokiem Żubra pokazał, jak wielu sprzymierzeńców mamy w dziele ochrony tego gatunku – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – W organizację imprez zaangażowali się samorządowcy, nauczyciele, naukowcy, myśliwi, turyści, narciarze, filateliści a także bankowcy. To oznacza, że wokół spraw społecznie istotnych, a do takich należy ochrona rodzimej przyrody, możemy zjednać szerokie kręgi przyjaciół lasu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...