Z Kijem do Niedźwiedzia – Narciarze po raz piąty na torowisku Bieszczadzkiej Ciuchci

Udało się rozegrać zaległy V Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej odbywający się pod patronatem honorowym Dyrektora RDLP w Krośnie, a przebiegający pod hasłem „Z Kijem do Niedźwiedzia”. Nie udało się natomiast przebiec całej trasy z Woli Michowej od Wojtka „Kija” Gosztyły do Wetliny, gdzie mieszka drugi z organizatorów, Piotr „Niedźwiedź” Ostrowski. W efekcie braku śniegu na części trasy zawodnicy, zamiast na pełnych trasach 18 i 41 km, mogli rywalizować jedynie na dystansach 12 i 24 km. Na dłuższym z dystansów ostrą walkę stoczyli Damian Ciborowski z Jasła i Robert Gleń z Jedlicza, którzy wpadli na metę jednocześnie. Tym samym po raz pierwszy w historii biegu miał on dwóch równorzędnych zwycięzców. Za nimi finiszował Piotr Smolak z Krakowa. Z kolei w kategorii pań rewelacyjnie spisała się Iwona Kocoń z Nadleśnictwa Ujsoły, która ze znakomitym czasem wygrała na dystansie 24 km. Druga w tej kategorii była Dorota Rejus z Głogowa, zaś trzecia Karolina Buchaniec z Nadleśnictwa Stuposiany.

Równie emocjonująca była walka na dystansie 12 km. Wśród mężczyzn wygrał Tomasz Szeremeta z Wojtkówki, przed Edwardem Gajewskim z Zarszyna i Jurasem Mihaličem z Medzilaborców (Słowacja). Wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Ciborowska z Jasła, która wyprzedziła Agnieszkę Tomaszewską z SG w Stuposianach i Agnieszkę Kubacką z Jedlicza.
Novum w tegorocznym biegu była dodatkowa klasyfikacja leśników, którzy tym razem byli najliczniejszą grupą zawodową uczestniczącą w imprezie. Na dystansie 24 km trofea podzieliły między siebie wspomniane już: Iwona Kocoń (Nadl. Ujsoły) i Karolina Buchaniec (Nadl. Stuposiany). Wśród panów triumfował Piotr Szczygieł (RDLP Lublin), który dodatkowo, za najszybsze przebycie tego dystansu, otrzymał puchar dla najlepszego leśnika biegu. Drugi był Jacek Kranz z Bieszczadzkiego PN, trzeci Jacek Habrat z RDLP w Krośnie.

Klasyfikację leśniczek na 12 km wygrała Maria Stelmach (Nadl. Baligród), przed Elżbietą Hołysz (Nadl. Istebna) i Katarzyną Szczerbicką (Nadl. Lutowiska). Spośród leśników na tym dystansie najlepszy był Teodor Furs (Nadl. Baligród). Drugie miesce wywalczył Marek Świąder (Nadl. Głogów), a trzecie Bogdan Kęsek (Nadl. Myślenice). Zakończenie imprezy odbyło się w sali Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej.- Dla nas leśników była to nie tylko okazja do startu w zawodach, ale też do pokazania bieszczadzkich lasów szerszym kręgom – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – To również ładny akcent podsumowujący zakończony właśnie Międzynarodowy Rok Lasów i bardzo rzeczowa realizacja hasła „Lasy dla ludzi”. To właśnie lasy bieszczadzkie stanowiły najwspanialszą oprawę biegu, a torowisko leśnej kolejki wciąż przypomina o dziejach leśnictwa w tych górach.

Dyrektor Edward Balwierczak uhonorował dwóch głównych organizatorów imprezy wręczając im stylizowane karykatury, przedstawiające „Kija” i „Niedźwiedzia” widziane okiem Jacka Frankowskiego.

  • Nasza impreza ma swą niepowtarzalną oprawę i wielu miłośników – mówił Piotr Ostrowski, z komitetu organizacyjnego. – Na cześć biegu napisano już nawet specjalną piosenkę, która już od startu zagrzewała zawodników do walki, a także parafrazę Tuwimowskiej „Lokomotywy”, barwnie oddającą realia tego najdłuższego w Polsce biegu na wprost przez las.

Niepowtarzalna jest sceneria i atmosfera bieszczadzkiego biegu, stąd cała impreza należy do najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych biegów narciarskich rozgrywanych w kraju. Ze 126 zawodników, którzy wpisali się na listę startową, zawody pomyślnie ukończyło 113. Na szczęście czuwający nad ich bezpieczeństwem ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR nie zanotowali żadnych poważnych interwencji. Gościem honorowym imprezy była Stefania Biegun, trzykrotna polska olimpijka i mistrzyni uniwersjady w biegach narciarskich.

Szczegółowe wyniki dostępne na www.komancza.info
Nagrody, medale i upominki zwycięzcom wręczył dyrektor Edward Balwierczak. Każdy z uczestników otrzymał też pamiątkowy medal, dyplom i zestaw materiałów edukacyjnych.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...