Już nam szumi „Lasumiła”

„Lasumiła” to imię najgrubszej polskiej jodły, rosnącej w lasach Nadleśnictwa Baligród, w masywie Łopiennika w Bieszczadach. Wybrano je spośród 282 propozycji nadesłanych przez 167 osób z całego kraju.
Propozycje imion nadeszły z całej Polski – były listy z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Szczecina, ale też z maleńkich miejscowości.

Rozmaitość nazw zaskoczyła jurorów, którzy długo debatowali, ważąc argumenty. Wiele było propozycji sportowych, związanych z niedawnymi igrzyskami: „Olimpijka”, „Justyna”, „Kamila”, „Łyżwiarka”, „Bródka” itp., jak również nawiązujących do potęgi drzewa: „Olbrzymka”, „Gruba Berta”, czy też do aspektów kulturowych: „Łemkini”, „Trembita”, „Gozdawa”, „Balówna”. Ostatecznie przyjęto propozycję zupełnie nowatorską i słowotwórczą.

  • Imię „Lasumiła” jest zupełnie nowym słowem, nawiązującym do starosłowiańskich imion, ale podstawą mocno związanym z lasem. Budzi też pozytywne skojarzenia. Jednocześnie imię jest zupełnie wyjątkowe, tak jak nasza jodła – powiedział Wojciech Głuszko, przewodniczący jury, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród. – Z nadejściem wiosny planujemy imprezę edukacyjną, w trakcie której będziemy chcieli zaakcentować swego rodzaju „chrzest” drzewa czy też koronację na królową bieszczadzkiego lasu. Na matkę chrzestną zaprosimy też autorkę imienia jodły, którą jest Małgorzata Niwa z Żarek koło Chrzanowa.

„Lasumiła” ma 519 cm w obwodzie i 35 m wysokości. Rośnie w lasach gospodarczych, a więc podlegających normalnemu użytkowaniu. Ma status pomnika przyrody.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...