Riaba Skała

Riaba Skała to dosyć fajna alternatywa dla zatłoczonych połonin. Można na niego dojść już w 3 godziny. Najwygodniej jest wyjść z Wetliny zielonym szlakiem, lub ze Starego Sioła idąc żółtym szlakiem. Zresztą oba szlaki i tak się potem spotykają. Inne dłuższe opcje to czerwony szlak z Cisnej, a dalej od Okrąglika niebieski. Niebieskim szlakiem możemy też tu dojść od Przełęczy nad Roztokami Górnymi, lub od Ustrzyk Górnych, ale są to już trasy bardzo długie.

Riaba Skała często błędnie nazywana Rabią Skałą, ma dwa wierzchołki, wyższy 1199 m n.p.m. i niższy 1169 m n.p.m. Możemy tu liczyć na ładne widoki na Pasmo Graniczne i na słowackie Bukovské vrchy, które są odpowiednikiem polskich Bieszczadów. Przy niższym wierzchołku znajduje się potężne urwisko, które możemy podziwiać ze słowackiego tarasu widokowego. W tym miejscu z naszymi szlakami łączą się znakowane trasy naszych południowych sąsiadów.

Kilkudziesięciometrowa przepaść i otaczające ją lasy chronione są słowackim rezerwatem „Jaraba Skala” o powierzchni 359,94 ha. Chronione są tu geologiczne struktury fliszu oraz cenne bukowe lasy. Z tarasu przy dobrej widoczności możemy podziwiać połoniny i szczyty ukraińskich Karpat, w tym najwyższy szczyt Bieszczadów znajdujący się po stronie ukraińskiej Pikuj 1408 m n.p.m.

GPS: 49.10284, 22.44031

Map loading, please wait ...

Zobacz na pełnej mapie Riaba Skała

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...