Schron kolejowy w Stępinie

Jadąc w Bieszczady, lub z nich wracając, często przejeżdżamy przez ciekawe okolice województwa podkarpackiego. Warto w takich miejscach się czasami zatrzymać i zobaczyć ciekawe miejsca. Jednym z takich miejsc jest wieś Stępina położona na północny-wschód od Krosna. Znajdziemy tu tajemniczy, potężny schron kolejowy z okresu II wojny światowej.

Budowla nosiła kryptonim „Anlage Süd” i została tu wybudowana przez Organizację Todt w latach 1940–1941. Miał to być schron dla pociągów sztabowych Hitlera w czasie inwazji na Związek Radziecki. Łukowa konstrukcja bunkra zapewniała ochronę przed bezpośrednim trafieniem bombą lotniczą, zabezpieczała też przed atakiem chemicznym posiadając system śluz, filtrów i wentylacji.

Wybudowana ją z żelbetonu o grubości 2 metrów, a cały schron mierzy 393 metry długości. Obok głównego tunelu znajduje się sieć schronów technicznych, magazynowych oraz schrony bojowe dbające o bezpieczeństwo kompleksu. W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery w Stępinie w pociągu sztabowym doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim.

Po II wojnie światowej schron był niedostępny, gdyż był terenem wojskowym. Potem wykorzystywały go różne instytucje państwowe, a w 2000 roku został przekazany gminie. Dziś ta tajemnicza budowla udostępniona jest do zwiedzania. Warto dodać, że podobne dwa schrony powstały w centralnej Polsce. Pierwszy mieści się w miejscowości Konewka – https://grupabiwakowa.pl/bunkier-kolejowy-w-konewce, a drugi w Jeleniu – https://grupabiwakowa.pl/schron-kolejowy-w-jeleniu.

GPS: 49.87184, 21.59155

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...