Zapłonie ognisko w Ursa Maior czyli o harcerzach w Bieszczadach

W dniu 18 października (sobota) o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy na bieszczadzką promocję książki ,,OPERACJA BIESZCZADY ’40. HARCERZE W BIESZCZADACH” Promocja odbędzie się w budyneku Ursa Maior w Uhercach Mineralnych 122. Budynek położony jest przy drodze głównej krajowej pomiędzy Leskiem a Ustrzykami Dolnymi. Dodatkową atrakcję wieczoru będzie występ harcerskiego zespołu ,,Z DOSKOKU”

Operacja ,,Bieszczady ’40” – to największa i najbardziej znana w Polsce akcja harcerska lat powojennych. Rozpoczęła się w 1974 roku i miała trwać 10 lat – do czterdziestolecia Polski Ludowej. Miała włączyć harcerzy w zagospodarowanie i ożywienie kulturalne Bieszczadów i równocześnie umożliwić im przeżywanie wakacji i przygody wśród wspaniałej przyrody dzikich i niedostępnych wtedy gór. Dobrą i pożyteczną w założeniach ideę, obudowano taką ilością propagandy, sloganów i pustych haseł, a także zaplanowano na tak ogromną skalę, że musiała przekroczyć rozsądne granice i została uznana jako przykład propagandy sukcesu.

Książka nie mówi jednak tylko 10 latach operacji ,,Bieszczady’ 40”, harcerze bowiem związali się z tą krainą dużo wcześniej i są tutaj do dnia dzisiejszego. Chce przypomnieć kiedy pojawili się w Bieszczadach po II wojnie światowej, co tutaj robili i jakie skutki do dzisiejszego dnia, ma obecność młodych ludzi w szarych, zielonych i granatowych mundurach. A jeżeli lektura tej opowieści przypomni komuś własną młodość, jeżeli „oczyma duszy” zobaczy ognisko i niesamowite bieszczadzkie niebo, to będzie znaczyło, że trud nasz nie poszedł na marne.

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...