Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej

Bieszczady słyną głównie z połonin i dzikiej przyrody. Dosyć ciekawym zjawiskiem występującym na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są tzw torfowiska wysokie. Jest to zjawisko, które powstaje w procesie narastania złoża torfowego, jest odcięte od wód gruntowych i zasilane jest jedynie przez wody opadowe. Te podmokłe tereny charakteryzują się bogatą i ciekawą roślinnością. Symbolem takich miejsc jest rzadka i egzotyczna rosiczka okrągłolistna. Oprócz niej na torfowisku wysokim możemy zobaczyć charakterystyczną wełnianka pochwowata, borówkę bagienną, borówkę brusznicę, bażynę czarną, żurawinę błotną, turzycę skąpokwiatową, bagno zwyczajne i modrzewnicę zwyczajną.

Tereny torfowisk wysokich są przeważnie trudno dostępne i objętę ochroną rezerwatową. Jednak Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił kilka takich miejsc turystom. Jednym z nich jest torfowisko w Tarnawie Wyżnej. Dojedziemy tu bez problemu samochodem, a przy wejściu zorganizowano parking i miejsce odpoczynku z wiatą –
https://www.bieszczady.net.pl/wiata-w-tarnawie-niznej/ . Torfowisko zwiedzamy idąc po drewnianych kładkach i pomostach. Oprócz walorów przyrodniczych ze ścieżki poprowadzonej przez torfowisko mamy również w gratisie piękne widoki na najwyższe partie bieszczadzkich połonin. Zwiedzanie torfowiska jest bezpłatne, lecz w sezonie trzeba uiścić opłatę za wjazd i wejście do parku. Punkt kasowy znajduje się w Tarnawie Wyżnej.

GPS: 49.11025, 22.83037

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...