W dniu 09.03.2024r., wspólnicy Jacek i Sebastian Skórka reprezentujący ZPC SKÓRKA SPÓŁKA JAWNA zorganizowali spotkanie, które ma na celu prezentacje postępów w projekcie „Zwiększenie przychodów z działalności dzięki rewitalizacji Przystani Caryńska” dofinansowanego w ramach Osi priorytetowej 19 Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021 działanie 19.1 Nowe Produkty i Inwestycje poddziałanie 19.1.2 Technologie przyjazne środowisku – Green growth- umowa nr. UWP-NORW.19.01.02-18-0006/22-00.
W briefingu prasowym, który odbył się dnia 09.03.2024 roku uczestniczyli przedstawiciele mediów, NGO oraz samorządów. Największą rzeszą uczestników stanowili przyszli beneficjenci – turyści. Briefing odbył się w towarzystwie cyklicznego eventu o tematyce żeglarskiej „Żeglarze również kochają góry” organizowanego corocznie w obiekcie Zajazd Pod Caryńską, który jest zarządzany i prowadzony przez wspólników jako interes rodzinny. Spotkaniu przyglądało i przysłuchiwało się około 150 osób będących uczestnikami eventu oraz miłośnikami żeglugi. Poza przeprowadzoną rozmową zaprezentowano najnowszą flagową łódź elektryczną ze słonecznym pokładem. Łódź znalazł się w posiadaniu ZPC SKÓRKA SPÓŁKA JAWNA dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach projektu „Zwiększenie przychodów z działalności dzięki rewitalizacji Przystani Caryńska”.
Pytania zadają uczestnicy a udziela odpowiedzi Jacek Skórka. Całość opisała i przygotowała w formie wywiadu Klaudia Cierpisz przedstawicielka wolnej prasy niezależnej.
Przywitanie: Jacek Skórka
Dziś z przyjemnością pragniemy podzielić się z Państwem postępami w projekcie rewitalizacji i modernizacji Przystani Caryńska, położonej na malowniczym brzegu jeziora Solińskiego. Projekt ten ma na celu stworzenie nowoczesnego oraz atrakcyjnego miejsca rekreacji i turystyki, które będzie nie tylko wspaniałym punktem wypoczynkowym dla mieszkańców, ale również przyciągnie uwagę turystów z całego regionu. – mówi Jacek Skórka
Jaki jest przedmiot projektu ?
Przedmiotem projektu jest prowadzenie prac rewitalizacji i modernizacji Przystani Caryńska na brzegu jeziora Solińskiego. Działania projektowe obejmują prace remontowo-budowlane, zakup nowego sprzętu, zagospodarowanie terenu oraz rozbudowę infrastruktury technicznej. W ramach projektu została także zakupiona i prezentowana dziś łódź elektryczna. Wszystkie łodzie elektryczne można wypożyczać BEZ PATENTU czy innych uprawnień. Goście będą przechodzić krótkie szkolenie z obsługi i bezpieczeństwa. Łodzie z napędem elektrycznym są nie tylko efektowne, ale przede wszystkim ekologiczne. To właśnie dzięki zakupowi 10 łodzi elektrycznych oraz łodzi żaglowych chcemy w nadchodzącym sezonie świadczyć wysokiej jakości usługi czarteru. Nie zapominajmy o najmniejszych perełeczkach czyli łodziach szkoleniowych Optymist, na które już mamy zlecenia i odbędą się szkolenia dla najmłodszych żeglarzy w sezonie. Poza klasycznym czarterem, dzięki nowej inwestycji umożliwiamy naszym klientom także czarter jachtów z opcją noclegu. Każda z zakupionych łodzi posiada minimalnie 4 miejsca noclegowe, gdzie możemy zmieścić i obsłużyć nawet całą grupę zorganizowaną czy event. Nowa propozycja usługowa sprosta oczekiwaniom zarówno rodzin, które pragną uciec od miejskiego hałasu i odkryć uroki natury, jak i poszukiwaczy emocji, którzy pragną intensywnych doświadczeń związanych z aktywnością wodną. Jeszcze raz warto powtórzyć że łodzie elektryczne wypożyczamy BEZ PATENTU co zwiększy grono zainteresowanych. W naszej ofercie znajdzie się również usługa pływania ze sternikiem.
Skąd pochodzą źródła finansowania:
Projekt finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz funduszy własnych.
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.
Zachęcamy do odwiedzenia strony:
www.eeagrants.org / www.norwaygrants.org aby poznać program lepiej.
Jakie kwoty przeznaczone zostały na inwestycje?
Wydatki ogółem : 2 575 276,20 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 2 094 126,95 PLN
W tym VAT : 0,00 PLN
Dofinansowanie: 1 465 888,56 PLN
% dofinansowania: 70%
Jakie cele chcą Państwo realizować po ukończeniu projektu ?
Projekt przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy, wsparcia lokalnych dostawców i partnerów oraz zwiększenia dochodów lokalnej społeczności. Ważnym aspektem modernizacji jest dbałość o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Pracujemy nad ograniczeniem negatywnego wpływu na ekosystem. Będziemy kontynuować dialog z lokalnymi społecznościami aby uwzględnić ich potrzeby i obawy w trakcie realizacji projektu. Dzięki temu projektowi mamy nadzieję poprawić jakość naszych usług, zwiększyć konkurencyjność i przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności. Będziemy nadal informować Was o postępach i zapraszamy do współpracy nowych partnerów z branży turystycznej.
Co zostało zrealizowane?
Projekt realizowany jest tak naprawdę od jesieni ubiegłego roku. To była dla nas długa i trudna droga ale dzięki wspólnym staraniom wszystko przebiega bez większych zakłóceń. Spośród 25 zadań założonych w harmonogramie projektu zostało zrealizowanych 21.
We wrześniu 2023r. ZAKŁAD SZKUTNICZY BANAN JACHT JAROSŁAW BANASZEK, dostarczył do naszej Przystani 10 łodzi szkoleniowych, był to dla nas pierwszy i bardzo ważny krok w realizacje projektu.
W październiku zakupiliśmy i zamontowaliśmy placu zabaw , który uatrakcyjni Przystań dla najmłodszych.
W tym czasie odbyliśmy także niezwykłą podróż do norweskiego Partnera projektu https://www.solnesetgard.no/. Podczas pobytu w tym magicznym kraju mieliśmy okazję odwiedzić także inne miejsca, w tym mariny w celu podejrzenia dobrych praktyk, funkcjonowania oraz rozwiązań prowadzenia działalności turystycznej, rolniczej oraz zdobycie wiedzy na temat stosowanych rozwiązań w branży turystycznej przez organizacje działające w kraju partnera.
Następnie pod koniec miesiąca staliśmy się właścicielami nowoczesnej i funkcjonalnej łodzi kabinowej, która sprosta naszym unikalnym potrzebom. Już wkrótce oferować będziemy naszym gościom niezwykłe przygody na pokładzie Jachtu Saturn 25.
Kolejny miesiąc przyniósł nam działania zmierzające do zwiększenia samowystarczalności energetycznej, mianowicie zamontowano instalacje fotowoltaiczną. Jej posiadanie przynosi szereg korzyści dla naszej działalności jak również dla środowiska.
W listopadzie została odebrana platforma antypoślizgowa dla niepełnoprawnych. Jej montaż ma na celu zapewnienie dostępu do aktywności wodnych osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności dzięki czemu staramy się eliminować bariery dostępu, ale także tworzyć bardziej integracyjne i bezpieczne środowisko.
Zostały zakończone także prace modernizacyjne budynków użytkowych na terenie Przystani. Dzięki zaangażowaniu naszego wykonawcy udało się przeprowadzić prace budowlane w zakresie poprawy funkcjonalności budynków toalet, bosmanki, pomieszczeń technicznych a także wiaty.
Zakupiliśmy kamizelki ratunkowe dla dzieci i asekuracyjne dla dorosłych tym samym wspierając różnorodność użytkowników przystani, w tym osób o różnych umiejętnościach pływackich, różnym wieku czy poziomie doświadczenia na wodzie.
Koniec listopada to także okres w którym zakończono prace remontowe mające na celu poprawę infrastruktury na obszarze Przystani. Została naprawiona powierzchnia parkingów oraz drogi dojazdowe do naszych atrakcji, dzięki czemu nasi goście będą mogli bardziej komfortowo poruszać się po terenie Przystani.
Pod koniec roku zamontowano 10 latarni solarnych .
W lutym bieżącego roku rozpoczęliśmy od powiększania naszej floty w łodzie elektryczne staliśmy się właścicielami 3 łodzi elektrycznych Saturn 23 GT , dwóch Marine Time QX650 oraz Marion750.
Następnie w ramach realizacji kolejnego zadania w projekcie odebraliśmy mobilna scenę koncertową. Posiadanie mobilnej sceny umożliwia przedsiębiorstwu organizowanie własnych wydarzeń na świeżym powietrzu, co może przyciągać nowych klientów i zwiększać zaangażowanie społeczności. Scena mobilna będzie stanowić długoterminową inwestycję, która będzie służyć firmie przez wiele lat, przynosząc zarówno korzyści finansowe, jak i promocyjne.
Dosłownie wczoraj zakończyliśmy realizację zadania nr 15 z naszego harmonogramu. Wykonawca dostarczył 4 kolejne łodzie elektryczne dzięki czemu jesteśmy posiadaczami 10 jednostek o napędzie elektrycznym – podkreślam BEZ PATENTU.
Dziękujemy wszystkim Wykonawcom za zaangażowanie i wysoką jakość oferowanych urządzeń usług i wykonanych prac
Jakie działania zostały do zrealizowania ?
Przed nami jeszcze 4 zadania do zrealizowania. Są to już elementy uzupełniające nasza inwestycje:
- Remont kei
- Modernizacja basenów
- Wykonanie automatycznej bramy wjazdowej z furtka
- Zakup urządzenia do serwisu jachtów
Jacek Skórka na zakończanie rozmowy:
Przystań Caryńska ma potencjał stać się perełką turystyczną naszego regionu, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów z daleka. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ich wysiłek i wsparcie w realizacji tego znaczącego przedsięwzięcia.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebują dodatkowych informacji, chcecie rozpocząć z Nami współpracę proszę o kontakt z Panem Jackiem Skórką [email protected].
Chcecie zarezerwować łodzie już od weekendu majowego? Prosimy o kontakt z Bosmanatem telefon: 536-700-537 mail: [email protected]. Nasza obsługa postara się szybko i sprawnie doradzić odpowiednią łódź dla Państwa a wspomnienia będą bezcenne.
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.