Cerkiew św. Paraskewii w Hołuczkowie

Hołuczków, to wieś położona w sąsiedztwie Bieszczadów, w Górach Sanocko-Turczańskich. Leży na północny-wschód od Sanoka, w gminie Tyrawa Wołoska. Wieś warto odwiedzić ze względu na drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy z 1858 roku. Została ona zbudowana przez miejscowego cieślę Konstiantyna Melnyka. W 1912 roku świątynię przebudowano, a po II wojnie światowej, w 1969 roku przeszła remont.

Remont przeprowadził już kościół rzymskokatolicki, który przejął cerkiew na swoje potrzeby. Jest to budowla trójdzielna o konstrukcji zrębowej, szalowana deskami. Świątynia posiada prezbiterium i dwie boczne zakrystie, przykryta jest dwuspadowym dachem, zwieńczonym wieżyczką z sygnaturką. Główna wieża jest konstrukcji słupowej z przedsionkiem w przyziemiu, przykryta dachem namiotowym z hełmiastą kopułą.

Wewnątrz kościoła zachował się ikonostas z okresu budowy cerkwi. W sąsiedztwie kościoła znajdziemy dwa stare cmentarze: parafialny z kamiennymi nagrobkami i 500 metrów dalej za cerkwią opuszczony greckokatolicki. Obiekt w Hołuczkowie włączony jest do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

GPS: 49.5817, 22.32993

Map loading, please wait ...

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew św. Paraskewii w Hołuczkowie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...