Cerkiew w Haburze – Słowacja

Na obżeżach Bieszczadów, tuż za granicą na Słowacji, w niewielkiej wiosce Habura, znajdziemy piękną drewnianą Cerkiew. Habura położona jest na północ od miasta Medzilaborce. Tutejsza greckokatolicka cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, choć wygląda na bardzo starą, to w rzeczywistości jest to wierna kopia XVI-wiecznej cerkwi. Świątynia powstała w ramach projektu unijnego w 2011 roku.

Po pożarze cerkwi w Komańczy (Bieszczady) w 2006 powstał projekt odbudowy miejsc kultu na pograniczu słowacko-polskim obejmujący zarówno świątynię w Komańczy jak i XVI wieczną cerkiew w Haburze.

Pierwsza cerkiew w Haburze powstała w latach 1502–1510, kolejną zbudowano w 1740 roku. Obecna cerkiew jest trójdzielna, konstrukcji zrębowej i kryta gontem. Zostałą zbudowana przez lokalnych cieśli – Dušana Kantuľáka i Pavola Petríka. Wewnątrz świątyni znajduje się dzwon Pavel, który podarował ambasador Rosji w Republice Słowacji P.M. Kuznecov. Nową świątynię konsekrował greckokatolicki arcybiskup Ján Babjak, metropolita preszowski.

GPS: 49.32109, 21.85724

Map loading, please wait ...

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Haburze – Słowacja

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...