CZARNOBYL – 30 lat po…

Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zaprasza w dniu 20 maja 2016 r. (piątek) o godz. 18.00 do Galerii Przy Pętli (siedziba GCKiE) na wernisaż wystawy fotograficznej Urszuli Wałachowskiej.

W tym roku mija 30. rocznica wybuchu reaktora w Czarnobylu. Podczas kilkudniowej wyprawy po Ukrainie Urszuli Wałachowskiej wraz z mężem i przyjaciółmi nie tylko udało się podjechać terenówkami do reaktora, eksplorować opuszczoną Prypeć, wdrapać się na Oko Moskwy, odnaleźć tajną bazę rakietową, ale również odnaleźć stację pogodową, z której wystrzeliwano tlenek srebra w powietrze by sprawić bezchmurną pogodę na pochód pierwszomajowy w Kijowie.

Urszula Wałachowska – podróżniczka, instruktor survivalu, przewodnik po bieszczadzkich górach i bezdrożach. Wraz z mężem od kilku lat w każdej wolnej chwili pakuje plecak i wyrusza w nieznane. Na co dzień mieszka w Bieszczadach, gdzie prowadzi Szkołę Przetrwania. Każdego poranka można ją znaleźć na połoninach fotografującą wschody słońca. Za nią już wyprawy po Europie Zachodniej na stopa i Bałkany. Bliski wschód, daleka Japonia i Korea Południowa. Wizyta w ostatniej wiosce trędowatych w Rumunii i noc spędzona na posterunku Policji w Górskim Karabachu. A co przed nią? Kto wie gdzie tanie bilety lotnicze ją poniosą…

W programie wernisażu m.in.: prelekcja na temat katastrofy czarnobylskiej, spektakl słowno-muzyczny Wyprawa w głąb pamięci na podstawie książki laureatki literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Wykonawcy: Joanna Sarnecka, Maciej Harna

Joanna Sarnecka i Maciej Harna współpracują od trzech lat m. in. w ramach grupy Opowieści z Walizki (opowiescizwalizki.blogspot.com). Tworzą muzyczne opowieści dla dzieci i dorosłych. Joanna Sarnecka, stypendystka MKiDN, antropolog kultury, tańczy tańce tradycyjne w niestylizowanych formach, zafascynowana pieśniami ludowymi, tworzy także własne piosenki inspirowane muzyką tradycyjną. Od wielu już lat praktykuje butoh. Ciekawi ją ruch nieoczywisty, spontaniczny, dialogowanie za pomocą ruchu z otoczeniem, przyrodą, dźwiękiem, czy słowem. Maciej Harna, muzyk multiinstrumentalista, muzykolog, nauczyciel poszukujący alternatywnych form edukacji artystycznej. Założył Orkiestrę Jednej Góry Matragona grającą od ponad 20 lat na wielu instrumentach z całego świata. Tworzy muzykę interesując się zarówno tradycją jak i eksperymentem. Gra w różnych projektach m.in. na oud, gitarze, lirze korbowej.

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...