Karpacki Rok Żubra rozpoczęty

Z udziałem Janusza Zaleskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska i głównego konserwatora przyrody, odbyła się uroczysta inauguracja Karpackiego Roku Żubra, którym rok 2013 ogłosił Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego. Ten promocyjny pomysł zrodził się wśród członków Kapituły Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody w związku z 50-leciem powrotu żubra w Bieszczady.
Podczas uroczystości zaprezentowano historię reintrodukcji tego gatunku w górach i przedstawiono ramowy kalendarz imprez związanych z Karpackim Rokiem Żubra. W spotkaniu wzięli udział leśnicy oraz wójtowie i starostowie uczestniczący w sesji Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządu Terytorialnego.
– Karpacki Rok Żubra to swego rodzaju pretekst, który może być dla nas ważnym elementem promocji regionu na zewnątrz – mówił podczas inauguracji Marek Marecki, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Krośnie. – Powinniśmy w jego trakcie przekazać w świat informacje o tym, że na naszym terenie lasów przybywa, że są tu znakomite warunki do życia dzikich populacji największych ssaków Europy, że Podkarpacie to doskonałe miejsce do życia i do aktywnego wypoczynku przez cały rok przede wszystkim dla ludzi. Te kluczowe komunikaty chcemy wysyłać w przestrzeń medialną, żeby kształtować pozytywny wizerunek zarówno leśnictwa, jak regionalnej społeczności. Najważniejsze dla nas pozostają jednak działania na rzecz samych żubrów.
W holu ośrodka „Jawor” w Solinie zaprezentowano w tym dniu ekspozycję przygotowaną przez LKP „Lasy Bieszczadzkie”. Odbył się też krótki koncert zespołu sygnalistów z Technikum Leśnego w Lesku.

Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowe Podkarpacie, Głos Lasu. Las Polski, Łowiec Galicyjski.

Karpacki Rok Żubra
Karpacki Rok Żubra to cykl wydarzeń w 2013 roku, upamiętniających półwiecze powrotu żubrów w Bieszczady.Karpacki Rok Żubra to próba uświadomienia ekologicznego i społecznego znaczenia żubrów, nie tylko na terenie polskich Bieszczadów, ale całych Karpat. Staraniem m.in. polskich naukowców i leśników gatunek ten żyje obecnie również w Słowacji, Rumunii i Ukrainie.Karpacki Rok Żubra to wspólna kampania promocyjna Lasów Państwowych – Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”, samorządów, instytucji oraz organizacji społecznych w dziedzinie ochrony zasobów przyrody i zachowania największego ssaka Europy.Karpacki Rok Żubra objęli patronatem honorowym: Mirosław Karapyta i Edward Balwierczak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Program Karpackiego Roku Żubra:
1. Inauguracja Karpackiego Roku Żubra – 30 stycznia 2013 r. – WZW Jawor w Solinie
2. Bieszczadzki Bieg Narciarski „Tropem Żubra” – 16 lutego 2013 r. – Muczne
3. „Majówka z żubrami” – maj 2013 r. – Kino „Otryt” w Lutowiskach, Zagroda Żubrów w Mucznem
4. VII Dzień Żubra – 10 sierpnia 2013r. – Lutowiska
5. Otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej III stopnia o zasięgu ogólnopolskim „Fauna Europy i Polski – 50 lat hodowli żubra w Bieszczadach” – 6 września 2013 roku – Sala Konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy w Lesku.
6. Konferencja Naukowa Poświęcona Ochronie i Hodowli Żubra – 5-6 września 2013 r. – Bieszczady
7. Promocja monety z wizerunkiem żubra wydanej przez NBP – listopad 2013r. – Kino „Otryt” w Lutowiskach
8. Podsumowanie Karpackiego Roku Żubra – 13 grudnia 2013 r. – Gmina Lutowiska

Wydarzenia towarzyszące:
Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych Województwa Podkarpackiego pt. „Żubr – Król Karpackiej Puszczy”Wydanie książkowe „Kroniki Żubrów Stuposiańskich”Wydanie Albumu „Żubry w Gminie Lutowiska”Wyprodukowanie filmu promocyjnego „Żubr – największa atrakcja turystyczna Bieszczadów”

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...