Górskie bezdroża przez cały rok przyciągają miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Wędrówki takie wymagają jednak właściwego przygotowania, a dobór odpowiedniego obuwia odgrywa w tym aspekcie kluczową rolę. Sprawdź, na jakie buty warto zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się komfortowym pokonywaniem kolejnych kilometrów na szlakach w Polsce!
Buty wysokie czy niskie?
Każdy rodzaj wyposażenia hikingowego powinien być dostosowany do warunków pogodowych i rodzaju szlaku, po którym turyści będą się poruszać. Z tego powodu podstawowym podziałem stosowanym w przypadku obuwia górskiego jest wysokość samej cholewki. Wyższe buty rewelacyjnie sprawdzają się jesienią i wiosną. Na samym szlaku nierzadko można wówczas spotkać odcinki błotniste i podmokłe. Buty te charakteryzują się również lepszą stabilizacją kostki podczas zejść, dlatego wycieczka w wyższe partie górskie powinna wiązać się z wyborem obuwia właśnie z wyższą cholewką. Dodatkowa ilość materiału wpływa jednak na samą masę całkowitą konkretnej pary, a także ograniczenie odprowadzania nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Z tego powodu w okresie letnim warto postawić na buty z niską cholewką – np. w Bieszczadach, gdzie szlaki bardzo rzadko wiodą kamienistymi ścieżkami. Komfort to przecież podstawa udanej wyprawy!
Czym powinny charakteryzować się dobre buty górskie?
Wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego wymaga znajomości kilku podstawowych parametrów. Zalicza się do nich między innymi obecność wodoodpornej membrany gore tex w cholewce, a także wykorzystanie antypoślizgowych materiałów w obrębie podeszwy. Buty gore tex stanowią obecnie standard na rynku akcesoriów turystycznych, ponieważ gwarantują zarówno efektywne odprowadzanie potu na zewnątrz obuwia, jak i zabezpieczenie przed ich przemoczeniem – nawet w przypadku przeprawiania się przez płytkie cieki wodne. Jak to możliwe? Specjalna membrana charakteryzuje się wybiórczą przepuszczalnością dla wody, przez co buty ją posiadające są oddychające, jak i niemalże całkowicie wodoodporne. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby wybrana para wykorzystywała rozwiązanie tego typu.
Z kolei sam sposób wykonania podeszwy pozwala zminimalizować ryzyko poślizgnięć i niebezpiecznych upadków na szlaku. W wymienionych już Bieszczadach – z wielu względów to dobry „poligon” dla górskich butów – próżno szukać lokacji z wydatną ekspozycją, jednak materiały wykorzystywane w przypadku butów z podeszwą antypoślizgową, taką jak na przykład Vibram, będą znacząco ułatwiać poruszanie się po wilgotnym podłożu i poprawią stabilność każdego kroku.
Czy istnieje idealne obuwie górskie?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że… nie! Na rynku można znaleźć obecnie setki produktów różnych producentów, które różnią się od siebie diametralnie pod wieloma względami. Marka, dodatkowe wszycia w okolicy czubka buta, wodoodporna membrana oraz grubość podeszwy wpływają na końcową cenę. Z tego powodu warto zadbać o to, aby wybrane buty górskie wpisywały się w oczekiwania konkretnego użytkownika. Osoby uprawiające hiking w sposób amatorski mogą na czas wyjazdu w polskie góry postawić na mniej zaawansowane technologiczne produkty – zwłaszcza, gdy tego typu aktywności będą miały charakter raczej sporadyczny w ciągu roku. Inaczej jest w przypadku zapalonych miłośników górskich widoków, ponieważ podróżni należący do tej kategorii powinni zwrócić uwagę na obuwie, które pozostanie niezawodne nawet pomimo intensywnej eksploatacji przez lata. Jedno jest pewne – jest w czym wybierać, dlatego pozostaje zapoznać się z dostępnym asortymentem i wybrać parę, która stanie się nieodłącznym towarzyszem nadchodzących wędrówek!
Artykuł Partnera
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.