Sytuacja komunikacyjna w Bieszczadach

W dniu 3 kwietnia 2017 roku w biurze poselskim w Sanoku odbyła się konferencja prasowa Elżbiety Łukacijewskiej z udziałem Sławomira Miklicza Radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Głównym tematem spotkania była sytuacja komunikacyjna jaka zaistniała w powiatach bieszczadzkim, leskim, sanockim i brzozowskim po wycofaniu się z tych obszarów z dniem 30 czerwca 2017 roku spółki Arriva Bus Transport, obsługującej transport zbiorowy. W tej sprawie poseł Łukacijewska interweniowała u Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego, Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz oczekuje na odpowiedz ze strony Wojewody Podkarpackiej w sprawie zaproponowanego spotkania. Temat jest o tyle niecierpiący zwłoki, że zbliża się sezon turystyczny w Bieszczadach, a ze strony Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego nie pojawiła się żadna propozycja rozwiązania zaistniałego kryzysu komunikacyjnego.
Dodatkowo na chwile obecną nie wiadomo jeszcze jak będzie tu funkcjonował transport szkolny w nowym roku 2017/2018. Poseł Łukacijewska jest w stałym kontakcie z samorządowcami z tych powiatów, zaapelowała do Ministerstwa Transportu o prace nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym i zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego o zaangażowanie się w sprawę celem rozwiązania problemu na poziomie regionalnym.

Kolejna kwestia poruszona podczas konferencji dotyczyła działalności Muzeum Historycznego w Sanoku.Jak podkreślił radny Sławomir Miklicz sytuacja wymaga natychmiastowych działań ze strony władz powiatu sanockiego i samorządowców, gdyż po podpisaniu umowy o współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeszowskiej Filharmonii oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, zwolniły się środki w budżecie województwa, które można by wykorzystać do współfinansowania powiatowego Muzeum w Sanoku. Warto przypomnieć, że zarówno Sławomir Miklicz, jak i poseł Łukacijewska od zawsze wspierają działalność sanockich instytucji kulturalnych, nie tylko w promocji, ale i pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój w/w placówek. Podczas konferencji radny Miklicz zwrócił także uwagę na Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Podkarpackiego, gdyż kwestia ta bezpośrednio dotyczy między innymi miasta Sanoka. Z uwagi, że zostały zabrane przez rząd PiS środki finansowe przydzielane z totalizatora sportowego na dofinansowanie inwestycji sportowych, samorząd województwa podkarpackiego takiego zastrzyku finansowego już niestety nie otrzyma, więc nie będzie mógł w 30% dofinansować budowę basenów w Sanoku. Ważne zadanie stoi zatem przed włodarzami Sanoka by szukać źródła dofinansowania kompleksu sportowego. Ostatnim tematem zaprezentowanym przez Sławomira Miklcza była dotacja dla powiatu sanockiego na podkarpacki system informacji przestrzennej w kwocie 150 tys. zł

Ewa Mrugała
Biuro Poselskie Elżbiety Łukacijewskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Wypowiedz się