Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska jest jedną z najbardziej popularnych połonin w Bieszczadach. Masyw ma trochę kręty przebieg z wyraźnym obniżeniem Przełęczy Orłowicza. Tuż obok przełęczy wyraźnie wybija się ku górze szczyt Smereka, natomiast najwyższy szczyt Połoniny Wetlińskiej – Roh (1255 m n.p.m.) znajduje się w części wschodniej, niedaleko schroniska Chatka Puchatka. Cała połonina znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jeszcze przed II wojną światową Połonina Wetlińska była jednym wielkim pastwiskiem. Organizowano tu wspólny wypas owiec, wołów i krów zbieranych z pobliskich wsi. Dziś przez to, że nie odbywa się tu już tego typu gospodarka, to tutejsze hale zaczynają częściowo zarastać i jest pomysł, żeby przywrócić pasterstwo na Połoninie Wetlińskiej.

Przez Połoninę Wetlińską przebiega Główny Szlak Beskidzki koloru czerwonego. Wejdziemy nim na połoninę z miejscowości Berehy Górne lub ze Smereka. Z Wetliny natomiast dostaniemy się na Przeł. Orłowicza szlakiem żółtym. Szlakiem tego samego koloru dotrzemy też na Wetlińską z Przełęczy Wyżnej i z Zatwarnicy. Na Połoninę Wetlińską prowadzą też czarne trasy z Jaworca i Górnej Wetlinki, więc opcji wędrówki mamy bardzo dużo.

Jednak najdogodniejszym miejscem wypadowym na Połoninę Wetlińską wydaje się być miejscowość Wetlina, która ma bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów oczekują tu prywatne busy, które wywiozą nas na Przeł Wyżną lub do Brehów, skąd górami możemy wrócić z powrotem do Wetliny. Przez całą trasę będą nam towarzyszyć piękne panoramy na całe Bieszczady, a przy dobrej widoczności też na pasma górskie Karpat po stronie ukraińskiej.

Połonina Wetlińska najpiękniejsza jest jesienią, kiedy okalające ją lasy bukowe przybiorą czerwoną barwę, pięknie jest też tu wiosną, kiedy łąki pokryte są kobiercem kwiatów. Latem natomiast musimy się tu liczyć z bardzo dużym ruchem turystycznym. Połonina Wetlińska dostępna jest też zimą, ale należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i taką wycieczkę warto też zgłosić w GOPR. Zimą mamy szansę trafić tu na zjawisko inwersji, podczas którego z Połoniny Wetlińskiej widoczne są Tatry.

GPS: 49.17263, 22.51671

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...