Cerkiew w Bystrem

Greckokatolicką cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem zbudowano w 1902 roku. Jednak w tym miejscu stały kiedyś jeszcze starsze świątynie datowane na 1607 rok i 1681 rok. Budowa obecnej rozpoczęła się w 1901 roku i trwała rok. Zaprojektował ją prawdopodobnie architekt lwowianin Wasyl Nahirnyj, autor projektów cerkwi w Lutowiskach i Lipiu.

Świątynia w Bystrem należała do parafii w Michniowcu aż do roku 1951, gdyż Bystre po II wojnie światowej znalazło się w granicach ZSRR. Wtedy też ziemie te wróciły do Polski w ramach wymiany za węglonośne tereny na Lubelszczyźnie. Po tym fakcie przez jakiś czas świątynia pełniła rolę kościoła katolickiego, ale ostatecznie została opuszczona i popadała w ruinę.

Dopiero po 1983 roku zainteresowano się tym zabytkiem i ruszyły skromne prace remontowo-restauracyjne. Trwają one do dziś, a pieczę nad tym trzyma Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Cały czas brakuje pieniędzy na całkowity remont świątyni, jednak ze skromnych funduszy sukcesywnie czynione są etapami drobne naprawy cerkwi.

Wnętrze cerkwi, kiedy zaczęło ulegać zniszczeniu w 1962 roku zostało rozebrane i przewiezione do muzeum w Łańcucie i jest obecnie udostępnione do zwiedzania. Przy cerkwi warto zwrócić uwagę na murowaną parawanową dzwonnicę z 1939 roku, oraz na stary przycerkiewny cmentarz. Zdjęcia obiektu pochodzą z lat 2005-2008

GPS: 49.31661, 22.72372

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...