Cerkiew w Dobrej Szlacheckiej – Beskid Niski

Cerkiew św. Mikołaja położona jest w Beskidzie Niskim we wsi Dobra, która do 1949 roku nosiła nazwę Dobra Szlachecka i zwyczajowo taka nazwa używana jest do dziś. Tutejszą tak zwaną cerkiew bramną wybudowano 1879 roku. Różni się ona od innych świątyń w tym regionie tym, że dzwonnica jest jednocześnie bramą kościelną. Budowla jest konstrukcji zrębowej, szalowana pionowo deskami. Jest orientowana, trójdzielna i zbudowana na planie kwadratu. Obecnie dach pokryty jest blachą i posiada trzy wieże z cebulastymi kopułami.

Cerkiew stanęła ona w miejscu starszej budowli z 1433 roku. Wewnątrz zachowała się polichromia figuralna z lat 1899-1904 wykonana przez przez Antoniego i Michała Bogdańskich przy pomocy Mikołaja Demkowicza. Na ten sam okres datowany jest piękny czterorzędowy ikonostas. W czasie II wojny światowej świątynia została trafiona pociskiem, który zniszczył środkową więżę, została ona odbudowana dopiero w 2003 roku.

Bramna dzwonnica zbudowana jest na kamiennej podmurówce na planie kwadratu i składa się z trzech kondygnacji i kryta jest gontowym dachem. Druga kondygnacja ma konstrukcję zrębową i znajdował się w niej kiedyś również ikonostas. Postał on w okresie, kiedy to przy jednym ikonostasie można było sprawować tylko jedną eucharystię dziennie. Dawało to możliwość odprawić w Dobrej dodatkową mszę św. w tym samym dniu.

Dziś cerkiew użytkowana jest przez kościół rzymskokatolicki. Jest to kościół pw. Podwyższenia św. Krzyża i jest filią parafii rzymskokatolickiej w Mrzygłodzie. Zabytkowy zespół cerkiewny został włączony do podkarpackigo Szlaku Architektury Drewnianej.

GPS: 49.64524, 22.29994

Map loading, please wait ...

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Dobrej Szlacheckiej – Beskid Niski

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...