MSW zapowiada zmiany w sprawie pieszych przejść granicznych

W związku z działaniami Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego i Członkini Delegacji UE-Ukraina, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP zapowiedziało, że ruch na granicy między Polską, a Białorusią, Rosją (Obwodem Kaliningradzkim) i Ukrainą zostanie ułatwiony. Interwencja podjęta została w związku z akcją na rzecz zwiększenia możliwości pieszego przekraczania wschodniej granicy Polski, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk wydał polecenie wojewodom wschodnich regionów Polski, aby dokonali analizy, czy na przejściach granicznych, które nadzorują, jest możliwe wydzielenie ciągu pieszego i jego zbudowanie. Poprosił także o wyliczenia, ile kosztowałoby przygotowanie takich inwestycji. Kosztorysy mają być gotowe do końca wakacji. Obecnie piesze przekroczenie granicy jest możliwe jedynie w dwóch miejscach: w Medyce, na granicy z Ukrainą, oraz w Białowieży, na granicy z Białorusią.

Zdaniem Poseł Łukacijewskiej: „Plany MSW to krok w bardzo dobrym kierunku. Osoby, które często przekraczają wschodnią granicę Polski, będą zadowolone z możliwości wyboru i skróconego czasu oczekiwania. Co prawda, potrzebna jest jeszcze zgoda partnerów ze Wschodu, ale wiem, że rozmowy z Ukraińcami oraz Rosjanami rozpoczną się już w tym miesiącu. Będzie to również ogromna szansa na ożywienie handlu przygranicznego oraz turystyki.”

Elżbieta Łukacijewska już od kilku miesięcy podejmuje działania w tej sprawie. Dotychczas złożyła interpelację do Komisji Europejskiej, skierowała prośbę do wojewodów wschodnich regionów Polski o przekazanie informacji oraz utrzymuje bieżący kontakt z MSW i międzyresortowym zespołem do spraw zagospodarowania granicy państwowej, na spotkanie którego została zaproszona.

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...