Bóbrka

Bóbrka to wieś letniskowa położona pomiędzy dwoma bieszczadzkimi jeziorami – Solińskim i Myczkowieckim. Tak dogodne położenie sprawiło, że miejscowość w ostatnich latach rozwinęła się turystycznie. W Bóbrce znajdziemy dużo noclegów i wiele atrakcji związanych z rekreacją nad wodą. Obiekty noclegowe są tu w różnym typie i standardzie, a prym wiodą ostatnio domki letniskowe. Większość z nich położona jest malowniczo, z widokiem na jeziora lub potężną górę Koziniec, na której zboczach działał kiedyś kamieniołom, pozyskujący kruszywo do budowy solińskiej zapory. Rezerwując tu nocleg pamiętajmy, że miejscowość Bóbrka znajduje się też koło Krosna i często obie miejscowości są mylone. Bardzo często nawigacja prowadzi nie do tej co trzeba, na szczęście odległości pomiędzy Bóbrkami nie są jakieś duże, ale w razie pomyłki stracimy na pewno dwie godziny na dotarcie do właściwej. Bóbrka oprócz dużej ilości noclegów oferuje głównie wypoczynek nad jeziorem i jest świetnym punktem wypadowym w jego okolicę. Nawet pieszo można stąd się udać do Soliny, by zobaczyć największą w Polsce zaporę.

Choć dokumenty wskazują, że wieś istniała już w 1436 roku, to nie znajdziemy tu zbyt wiele zabytków. Te co są, nie są jakieś wyszukane, gdyż tutejsza murowana świątynia pochodzi tylko z 1937 r. Przed wojną była to cerkiew, a obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Starsza natomiast jest murowana kapliczka przy drodze do Myczowiec, bo datowana jest na 1845 rok. Turystom lubiącym spacery warto polecić wspomnianą górę Koziniec o wysokości 521 m n.p.m., która ma być objęta rezerwatem przyrody o powierzchni 28,68 ha. Roztacza się z niej piękny widok na Jezioro Solińskie i Myczkowieckie. Oczywiście wszystkie ciekawsze miejsca w okolicy połączone są znakowanymi szlakami i ścieżkami. Latem przy drodze do Myczkowiec funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, a gospodarstwa agroturystyczne często oferują możliwość wypożyczenia rowerów, gdyż okolica bogata jest też w ścieżki rowerowe. Jeżeli szukamy noclegu nad bieszczadzkimi jeziorami, to Bóbrka może być dobrą alternatywą dla zatłoczonej Soliny, czy Polańczyka. Ceny też są tu bardziej przystępne niż popularnych kurortach.

Warto też wspomnieć, że w Bóbrce osiedliło się wielu artystów, chyba najbardziej znany jest dom twórczy „Le-Graż”, pana Leona Chrapko. Bibułkarstwa natomiast możemy się nauczyć u pana Andrzeja Kusza, a rzeźby bieszczadzkie zakupimy w pracowni Henryka Gągorowskiego. Powstała tu też pracownia sztuki użytkowej Stanisławy Podkalickiej „BroSta”, znajduje się okolicach szkoły, a przy sklepie możemy podziwiać galerię 11 rzeźb przydrożnych, które nawiązują do bieszczadzkich legend.

GPS: 49.41561, 22.44716

NOCLEGI W BÓBRCE

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Wypowiedz się