Polańczyk

Polańczyk Noclegi

Domki Zielona Przystań

Polańczyk – malowniczo położona nad Jeziorem Solińskim miejscowość wypoczynkowo – turystyczna. Polańczyk oferuje chyba największą ilość noclegów w Bieszczadach. Znajdziemy tu noclegi o zróżnicowanym standardzie i na każdą kieszeń. Ostatnio prym wiodą i są najbardziej popularne domki letniskowe, które dają odrobinę niezależności i intymności. Najbardziej poszukiwane są te oferujące noclegi w domkach turystycznych najbliżej Jeziora Solińskiego. W miejscowości znajdziemy też sporo pokoi gościnnych i apartamentach. Bardzo popularnym miejscami noclegowymi w Polańczyku jest agroturystyka. Na bardziej zamożnych turystów czekają pensjonaty i hotele. Polańczyk dysponuje bardzo bogatą bazą noclegową nad Soliną

Polańczyk można podzielić na dwie części, górna to część, gdzie mieszkają mieszkańcy, ale tu też bez problemu znajdziemy duży wybór noclegów. Oraz dolna, która nosi miano zdroju. Królują tu sanatoria, domy wypoczynkowe, restauracje i kąpieliska. Nocowanie zarówno na górze jak i na dole ma swoje plusy i minusy. W górnej części Polańczyka czekają na nas piękne widoki na Jezioro Solińskie ze wschodami i zachodami słońca, oraz trochę większy spokój. Nocleg w dolnej części Polańczyka daje nam lepszy dostęp do wody, ale musimy się tu liczyć z dużą ilością kuracjuszy i turystów. Oznacza to, że trudniej tu o spokojne miejsce noclegowe. Należy też wspomnieć, że część Polańczyka mieści się też na Wyspie Energetyka, na którą możemy dotrzeć promem. Wyspa też oferuje noclegi i wypoczynek.

Zresztą Polańczyk to nie jest chyba miejsce dla osób ceniących sobie spokój. Natomiast ci, co lubią jak się coś dzieje, będą tu w swoim żywiole. Polańczyk jest jedną z niewielu miejscowości w Bieszczadach tętniąca życiem i to prawie przez cały rok. Możemy tu przebierać w licznych restauracjach, barach i kawiarniach. Latem w ramach „Solińskiego Lata” Gmina Solina organizuje tu wiele imprez i koncertów. A jeżeli chcemy się wieczorem pobawić to bez problemu znajdziemy lokal z tańcami.

NOCLEGI W POLAŃCZYKU

Jednak życie w Polańczyku toczy się wokół Jeziora Solińskiego. To mekka dla osób lubiących sporty wodne, żeglarstwo, wędkarstwo, kąpiele i plażowanie. Korzystanie z tego ułatwią nam przystanie, które oferują możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, mające często swoje strzeżone kąpieliska i ogródki letnie z jedzeniem i zimnym piwem. Jedną z największych atrakcji Jeziora Solińskiego, jest po nim rejs statkiem wycieczkowym. Taką wycieczkę zapewni nam statek spacerowy Tramp w Polańczyku – https://www.tramp.bieszczady.net.pl.

Oczywiście Polańczyk jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Wokół miejscowości znajdziemy całkiem sporo znakowanych szlaków turystycznych i spacerowych. Dosyć szybko dojedziemy też pod bieszczadzkie połoniny i w inne zakątki Bieszczadów, gdyż Polańczyk leży w samym centrum tych gór i wszędzie jest w miarę blisko. Będąc tu nie można pominąć spaceru na punkt widokowy, z którego można podziwiać ten sam widok, który często widać w telewizji TVN24. To własnie na tym punkcie zainstalowana jest kamera, która przekazuje nam do domu widok na Solinę. Do punktu widokowego dojdziemy z parkingu, który jest w centrum Polańczyka przy głównym skrzyżowaniu.

Polańczyk, choć wygląda nowocześnie ma za sobą kawał historii. Wieś lokowano na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów i istniała już w 1580 roku. Przez wieki Polańczyk należał do różnych rodów i rodzin, którzy zmieniali się dosyć często aż do 1945 roku. Po II wojnie światowej nastał czas wysiedleń z ramach „Akcji Wisła”. Po tych przykrych wydarzeniach w Polańczyku nic zbytnio się nie działo aż do lat 1961-1968, kiedy powstało tu Jezioro Solińskie. Od tego czasu Polańczyk zaczął się szybko rozwijać jako duży ośrodek turystyczny i w 1974 roku otrzymał już status uzdrowiska.

Natomiast niewiele zachowało się też w Polańczyku zabytków. Najcenniejsza jest murowana cerkiew pw. św. Paraskewi z 1907, wzniesiona w miejscu starszej drewnianej świątyni. Pełni ona dziś funkcję kościoła rzymskokatolickiego. We wnętrzu można zobaczyć w ołtarzu głównym oryginał cudownej ikony Matki Boskiej Łopieńskiej, która została tu przeniesiona z cerkwi w Łopience. Ponadto na cmentarzu zachowała się kaplica dworska z 1909 fundacji rodziny Cieślińskich i kamienna kapliczka z XIX wieku położona nad brzegiem jeziora.

GPS: 49.36963, 22.42108


GALERIA ZDJĘĆ POLAŃCZYK

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...